Start  /  Szkoła podstawowa  /  Osiągnięcia uczniów  /  Edukacja humanistyczna  /  Rok szkolny 2017/2018  /  Konkurs "Obycie umila życie"

Konkurs "Obycie umila życie"

„Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą.
Niełatwą, bo nie na tem kończy się, jak nogą
Zręcznie wierzgnąć, z uśmiechem witać lada kogo;
Bo taka grzeczność modna zda mi się kupiecka,
Ale nie staropolska, ale nie szlachecka”.
Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

Świat wokół nas się zmienia. Żyjemy bardzo szybko, coraz mniej mamy wolnych chwil dla siebie i innych. Nie zwalnia to nas z zachowania dobrych manier. Właśnie dlatego, że wszyscy są zabiegani i często zestresowani, każdy tym bardziej powinien dbać o grzeczność. To od niej zależy, czy będziemy postrzegani przez innych jako osoby dobrze wychowane, uporządkowane, pochodzące z dobrego środowiska.

Dobre maniery obowiązują zawsze i wszędzie. W zatłoczonym autobusie czy na szkolnym korytarzu mamy być tak samo uprzejmi jak na królewskim przyjęciu.Reguł dobrego wychowania jest wiele i należy je sobie przypominać. Właśnie dlatego 27 października, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum podczas konkursu „Obycie umila życie" prezentowali swą wiedzę na temat savoir - vivre'u. Zadania konkursowe dotyczyły m.in. odpowiedniego nakrycia stołu, sposobów podawania różnych dań, doboru stroju do określonej okazji, norm zachowania w kontaktach interpersonalnych (np. kto komu kłania się, pierwszy podaję rękę), podczas uroczystości rodzinnych, w kinie, teatrze, autobusie, także w Internecie. Nad całością czuwały nauczycielki: Danuta Szczurko i Justyna Sotowicz.