« październik » « 2017 »
PWŚCPSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Strona główna » Gimnazjum
Strona główna » Gimnazjum
Założenia podstawowe:

Katolickie Gimnazjum nr 15 im. Ks. Jerzego Popiełuszki jest szkołą mającą na celu przygotowanie młodego człowieka do samodzielnego poruszania się we współczesnym świecie pełnym nowych wyzwań i wymagającym twórczej aktywności, umiejętności oceny zjawisk i zorientowania wśród zmieniających się kombinacji wartości.

Rozwój zjawisk kultury, dzieje literatury, sztuki, historia filozofii składają się na trwający od setek lat proces, którego podmiotem jest człowiek, wpływający swą myślą na kierunki zmian i tempo rozwoju świata. Nasi uczniowie powinni zrozumieć, iż w przyszłości staną się sami podmiotowym elementem tego procesu i że będą gotowi świadomie kształtować swoje życie jak również mieć swój udział w rozwoju cywilizacji.

Z drugiej strony chodzi nam o to, by nasz absolwent odbierał otaczający go świat działań ludzkich nie tylko na płaszczyźnie intelektualnej - przez rozumienie mechanizmów rządzących przemianami w kulturze - lecz również jako doznania estetyczne. Kontakt
z efektami działań twórczych ma być dla niego przyjemnością i inspiracją do samorozwoju.

Program

W naszym gimnazjum szczególny nacisk kładziemy na naukę języków obcych. Dwa języki obce obowiązkowe są nauczane w zakresie rozszerzonym. Język angielski w wymiarze 4 godz. tygodniowo, język francuski 3 godz. tygodniowo. Naukę języka francuskiego rozpoczynamy od podstaw, natomiast w przypadku jęz. angielskiego możliwy jest podział na grupy w zależności od stopnia zaawansowania nowoprzyjętych uczniów. Dodatkowo od 2008 r. wprowadziliśmy alternatywnie dla j. francuskiego - j. hiszpański uczony od podstaw w wymiarze 3 godzin tygodniowo przez rodowitego Hiszpana

W ramach zajęć wychowania fizycznego nasi uczniowie korzystają z wynajmowanej sali gimnastycznej znajdującej się w pobliżu Szkoły. Mogą tam pod opieką nauczycieli uprawiać gry zespołowe (siatkówkę, koszykówkę) i indywidualne (tenis stołowy). Zajęcia w dużej sali zapewniają młodzieży dawkę ruchu niezbędną dla prawidłowego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Przy realnym zainteresowaniu rodziców i uczniów (deklaracja dotyczy całego roku szkolnego) możemy zorganizować zajęcia na basenie.

Nasza szkoła ze względu na kameralne warunki zapewnia bezpieczeństwo oraz indywidualne podejście do każdego ucznia. Wychowawcy pozostają w ciągłym kontakcie osobistym i telefonicznym z rodzicami, informując ich na bieżąco o postępach, sukcesach i trudnościach uczniów.

Wymiana polsko - hiszpańska

Od roku szkolnego 2007/2008 organizujemy wymianę młodzieży ze Szkołą z Saragossy. Na wiosnę uczniowie z klasy II naszego Gimnazjum mogą wyjechać  pod opieką nauczycieli do Hiszpanii. Pod koniec roku szkolnego natomiast młodzi Hiszpanie wraz ze swoimi opiekunami odwiedzają Polskę. Jeszcze przed pierwszym wyjazdem uczniowie korespondują ze sobą (głównie po angielsku, ale również po hiszpańsku lub francusku, bowiem nauczamy tych języków w naszej szkole). Dzięki temu, gdy dochodzi już do realnego spotkania, znają swoje zainteresowania, pasje. 

Pomocy pedagogiczno-psychologiczna

Gimnazjaliści objęci są różnorodnymi formami formy pomocy pedagogiczno-psychologicznej. W Szkolnym Gabinecie Terapii Pedagogicznej i Logopedycznej na opiekę mogą liczyć dyslektycy, osoby przeżywające problemy emocjonalne, rodzinne, szkolne.
W skład kadry naszego Gabinetu wchodzi: psycholog, logopeda oraz osoby specjaliści zajmujący się terapią pedagogiczną. Nad całością Gabinetu i jego sprawnym funkcjonowaniem czuwa Kierownik.

Kadra

Kadrę pedagogiczną naszego liceum stanowi 17 nauczycieli, w tym jeden z tytułem doktora, 2 posiada stopień nauczyciela dyplomowanego, 10 stopień nauczyciela mianowanego, 4 stopień nauczyciela kontraktowego, 1 nauczyciel stażysta. Ponadto uczniów wspierają: psycholog, logopeda, reedukatorzy.

Opieka duchowa

Duchową opiekę nad szkołą sprawuje kapłan, który służy swoją osobą poprzez rozmowy indywidualne czy spowiedź. Z naszą młodzieżą, nauczycielami i rodzicami w szczególny sposób współpracują marianiści: brat Jose i ojciec Emilio (rodowici Hiszpanie). 

Projekt i opracowanie: MediaConsulting.pl
Nasza gazetka

Organ prowadzący

Wymiana