Start  /  Komunikaty  /  2018/2019  /  Międzynarodowy Konkurs Kartograficzny

Międzynarodowy Konkurs Kartograficzny

Zapraszam do udzialu w konkursie (szczegóły poniżej). Na prace czekam do dnia 6 marca.

Danuta Jończyk-Grądzka

 

XIV MIĘDZYNARODOWY KONKURS KARTOGRAFICZNY im. Barbary Petchenik

Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Instytut Geodezji i Kartografii oraz Zakład Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego

uprzejmie zapraszają uczniów klas V–VIII do udziału w kolejnym konkursie na pracę o charakterze kartograficznym poruszającą tematykę:

„KOCHAMY MAPY” („WE LOVE MAPS”)

Celem konkursu jest zaprezentowanie przez ucznia w zrozumiały sposób swojego wyobrażenia tego tematu oraz umiejętności jego przedstawienia w ciekawej formie graficznej. Temat ten może być przedstawiony dla takich obszarów, jak jeden lub kilka kontynentów, półkula, cały świat.

Format pracy: A3 (29,7 cm × 42 cm), dopuszczalna wypukłość 5 mm

Materiał: papier rysunkowy, karton, płótno naklejone na karton i inne

Techniki wykonania: farby (dobrze kryjące), kredki, collage, wyszywanie, wyklejanie i inne. Prac nie wolno laminować. Prosimy nie stosować rozwiązań, które nie dają gwarancji trwałości i możliwości przesyłania w kraju i zagranicę.

Wskazane jest, żeby prace zawierały podstawowe elementy siatki kartograficznej, jak: bieguny, koła podbiegunowe, zwrotniki, równik czy południk 0° lub 180° oraz skalę liczbową. Międzynarodowe jury przyznaje za takie szczegóły rysunku dodatkowe punkty. Propozycje gotowych rozwiązań można znaleźć na stronie http://lazarus.elte.hu/ccc/ccc.htm w zakładce dotyczącej konkursu im. Barbary Petchenik.

Proponujemy, żeby opiekę nad pracami, prezentacją tematu i stroną graficzną sprawowali nauczyciele geografii, przyrody i zajęć plastycznych.

Na odwrocie musi być przyklejona kartka zawierająca: tytuł pracy w języku polskim i angielskim, imię i nazwisko ucznia, datę jego urodzenia (to ważna informacja, ponieważ prace klasyfikowane są w czterech kategoriach wiekowych), nazwisko opiekuna (opiekunów) pracy, numer i adres szkoły oraz numer telefonu i e-mail szkoły.

Prace z całego świata zakwalifikowane do finałów poprzednich konkursów znajdują się na stronie https://childrensmaps.library.carleton.ca

Prace konkursowe prosimy nadsyłać do 8 marca 2019 roku na adres:

Instytut Geodezji i Kartografii

ul. Z. Modzelewskiego 27

02-679 Warszawa

z dużym napisem: OSTROŻNIE, NIE ŁAMAĆ i dopiskiem KONKURS KARTOGRAFICZNY

Ogłoszenie ogólnopolskich wyników konkursu nastąpi 10 kwietnia 2019 roku. Informacja o wynikach zostanie zamieszczona na stronie internetowej Oddziału Kartograficznego PTG https://www.kartografia.org

Autorzy trzydziestu wyróżnionych prac otrzymają dyplomy. Sześć najlepszych prac weźmie udział w wystawie i konkursie ogólnoświatowym, który odbędzie się w Tokio w lipcu 2019 r. podczas obrad Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej. Autorzy prac zakwalifikowanych do etapu międzynarodowego i ich szkoły otrzymają nagrody.

Rekrutacja uzupełniająca. Zapraszamy na indywidualne spotkania. Prosimy o wcześniejsze umówienie się telefoniczne +48 22 620 36 58 lub +48 22 652-23-99 czynny codziennie w godz. 7.30-15.00 więcej informacji. ***