Start  /  Aktualności  /  2017/2018  /  Gimnazjum  /  Szlakiem św. Stanisława Kostki

Szlakiem św. Stanisława Kostki

11 maja, w piękna pogodę majową, wyruszyliśmy autokarem poznać miejsca na Mazowszu, związane ze św. St. Kostką.

Byliśmy w gotyckim kościele w Przasnyszu, gdzie do najważniejszych wydarzeń w dziejach tego kościoła należy obrzęd chrztu św. dokonany na Stanisławie Kostce jesienią 1550 r.  Chrztu udzielił Stanisławowi ks. Hubert Maciej Komorowski w asyście ks. Alberta Kurka. Po skończonych obrzędach kościelnych ojciec chrzestny Andrzej Radzanowski zaniósł dziecko przed wielki ołtarz i złożył je na podłodze przed Najświętszym Sakramentem. Ks. Albert Kurek dożył lat stu dziesięciu i był świadkiem na procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Stanisława.

W jednej z kaplic w tym kościele pochowani zostali rodzice św. Stanisława Kostki:
Jan, kasztelan zakroczymski (zm. 1576) i Małgorzata z Kryskich (zm. 1593) oraz bracia: Wojciech, zmarły w dzieciństwie (1579) i Paweł, chorąży ciechanowski, fundator kościoła bernardynów w Przasnyszu (1549 –1607).

Uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościółku w Rostkowie, który stał się Sanktuarium diecezjalnym świętego Stanisława Kostki.

Rostkowo jest miejscem narodzin Stasia Kostki. Najprawdopodobniej dom Kostków stał w miejscu obecnego kościoła. Otoczenie wokół jest pełne zieleni ze stawem, który pamięta czasy kontemplacji Stasia Kostki. Wg legendy, w modlitwie nad stawem Stanisławowi przeszkadzały żaby, które uciszył prośbą do Boga, aby je zamknął i od tej pory w Rostkowie żaby nie kumkają.

Odwiedziliśmy Płock, przepiękną katedrę Wniebowzięcia NMP wzniesioną na wzgórzu Tumskim z widokiem na Wisłę. Spacerowaliśmy po wzgórzu wokół bazyliki katedralnej, wdychając świeże powietrze po deszczu, który nas przywitał w Płocku, a wśród kwitnących kasztanowców, spoglądając na krajobraz Wisły zapachniało zbliżającymi się wakacjami.

Teraz czekamy na ponowne spotkanie ze św. Stanisławem Kostką we wrześniu  w SZKOLNYM TYGODNIU ŚW. STANISŁAWA KOSTKI  z okazji 450 rocznicy Jego narodzin dla nieba. Wartości, którymi żył św. Stanisław Kostka chcemy wcielać w naszą codzienność.

Rekrutacja uzupełniająca. Zapraszamy na indywidualne spotkania. Prosimy o wcześniejsze umówienie się telefoniczne +48 22 620 36 58 lub +48 22 652-23-99 czynny codziennie w godz. 7.30-15.00 więcej informacji. ***